Europejskie miasto walczy z nadmierną turystyką. Skorzystają na tym mieszkańcy
W ostatnim czasie coraz więcej miast na połudnu Europy stara się regulować liczbę przyjezdnych osób, aby chronić swoje środowisko oraz mieszkańców. Jakiś czas temu władze Wenecji zapowiedziały wprowadzenie opłat dla gości jednodniowych. Teraz ograniczenia pojawią się również w jednym z miast Chorwacji. Co takiego zacznie obowiązywać w Dubrowniku?
Dubrownik wprowadza ograniczenia dla turystów
Historyczne miasto Dubrownik zakazuje wydawania nowych zezwoleń na wynajem, aby ograniczyć nadmierną turystykę i pomóc mieszkańcom. To celowy i przemyślany zabieg, który ma na celu zadbać o tutejsze środowisko i komfort społeczności.
Dubrownik w słynie z charakterystycznego Starego Miasta z masywnymi kamiennymi murami zbudowanymi w XVI wieku. Renesansowe pałace, majestatyczne kościoły i skaliste wybrzeże od dawna przyciągają rzesze turystów. Jednak ostatnio ucierpiał on z powodu nadmiernej turystyki, ku wielkiemu przerażeniu mieszkańców. Dlatego też miasto wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO zakazało wydawania nowych pozwoleń na wynajem, aby ograniczyć nadmierną turystykę.
Konsekwencje nadmiernej turystyki
Według raportu Hindustan Times sukces Dubrownika na światowej mapie turystyki ma swoją cenę. Z jej powodu nie tylko robi się tłoczno, ale też podwyższane są czynsze. Jak na ironię, miejscowi zajmują zaledwie 30 proc. zakwaterowania na Starym Mieście. Na początku lat 90. mieszkało tu 5000 mieszkańców. Jednak dzisiaj jest to zaledwie 1200 osób.
Burmistrz Mato Frankovic oświadczył agencji Reuters, że młodzi ludzie mogą zdecydować się na opuszczenie Dubrownika, ponieważ życie w będzie niemożliwe ze względu na nadmierną turystykę. W kwietniu rada miejska najprawdopodobniej przyjmie rozporządzenie zakazujące nowych zezwoleń na wynajem na Starym Mieście i w jego okolicach. Burmistrz Mato Frankovic informuje, że posunięcie to wpisuje się w obowiązek przestrzegania przez Dubrownik zasad UNESCO.
„Młodzi ludzie nas opuszczą, przeniosą się do innych dzielnic, bo w Dubrowniku nie będzie można mieszkać” – mówi burmistrz.
Miasto wprowadzi zakaz krótkoterminowego wynajmu mieszkań w dużych apartamentowcach. Władze w Dubrowniku rozpoczęły już zakup mieszkań. Zostaną one następnie zaoferowane młodym rodzinom w ramach 10-letniej umowy najmu.
Frankovic stwierdził, że takie działania mają one chronić historyczne fundamenty Dubrownika i umożliwić ludziom życie i spędzanie tam czasu.